Józefinka 29,
88-190 Barcin

Frezowanie CNC

Obróbka metali metodą CNC, w tym frezowanie CNC, jest znana ludzkości zaledwie od zeszłego wieku. Stanowi więc ona zaledwie ułamek całej historii metalurgii. Niewątpliwie jednak na zawsze odmieniła jej oblicze. Czym jest frezowanie CNC i w jakich branżach się przydaje? Podpowiadamy poniżej!

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie, czyli inaczej obróbka metali skrawaniem, polega na kształtowaniu przedmiotów za pomocą frezarki lub centrum obróbkowego. Po wyjściu z maszyny otrzymuje się produkt ukształtowany wedle wytycznych, które wprowadzono do komputera sterującego maszyną. Przebiegiem całego procesu steruje więc komputer, co pozwala na wyprodukowanie setek, a nawet i tysięcy przedmiotów, które wyglądają identycznie. Technologia CNC w porównaniu do frezarek konwencjonalnych pozwala również na bardzo precyzyjne frezowanie metalu. Warto jednak wspomnieć, że proces obróbki wiórowej na obu tych frezarkach wygląda identycznie. Bryła umieszczana we frezarce jest mocowana w odpowiednim przyrządzie, a następnie obrabiana przez ruchome narzędzie skrawające. Obrabiany przedmiot powstaje za pomocą wcześniej wprowadzonego do frezarki algorytmu (np. w postaci G-kodów). Na jego podstawie urządzenie wykonuje całą pracę. Rola operatora maszyny ogranicza się więc jedynie do uzbrojenia frezarki, zamocowania w niej materiału, zaprogramowania obrabiarki oraz ustawienia w niej punktu zerowego.

Frezowanie CNC
Frezowanie CNC

Frezowanie CNC – zalety

Frezowanie CNC wyróżnia się wieloma zaletami. Wśród najważniejszych z nich znajdują się m.in.:

 • Krótszy czas produkcji – dzięki automatyzacji, można skrócić czas obróbki do minimum.
 • Doskonała precyzja – frezarki sterowane komputerami dzięki swojej specjalnej budowie posiadają dokładność pozycjonowania nawet do kilku mikronów. 
 • Powtarzalność procesów – frezarki są w stanie wyprodukować wiele identycznych elementów. I to na masową skalę.
 • Maksymalnie zmniejszona ilość odpadów – frezarki CNC pozwalają wyeliminować straty, jakie generują duże ilości odpadów.
 • Możliwość produkcji elementów o skomplikowanej budowie – wystarczy jedynie odpowiednio zaprogramować maszynę.
 • Wyręczenie człowieka w procesie produkcyjnym – automatyzacja sprawiła, że rola pracownika ogranicza się jedynie do kilku czynności. To z kolei pozwala na wyeliminowanie popełnianych błędów.

Frezarki CNC na zawsze odmieniły oblicze obróbki metali. Nic więc dziwnego, że są one wykorzystywane na tak szeroką skalę – i to w wielu różnych branżach. Przedmioty produkowane na frezarkach CNC w parku maszynowym firmy Gawrońscy służą zarówno do mało, jak i wielkoseryjnej produkcji w przemyśle chemicznym, spożywczym, gazowym, lotnictwie, motoryzacji i wielu innych sektorach. Zamówienia te składane są nie tylko przez klientów detalicznych, ale są one również realizowane na potrzeby zamówień hurtowych.

Frezowanie metalu za pomocą metody CNC – rodzaje

Mówiąc o frezowaniu CNC, nie sposób nie wspomnieć o jego różnych rodzajach. Ze względu na ułożenie narzędzia względem obrabianego przedmiotu możemy wyróżnić frezowanie:

 • Obwodowe – oś frezarki ustawiona równolegle do powierzchni przedmiotu.
 • Czołowe – oś frezarki w stosunku do powierzchni znajduje się pod kątem prostym.
 • Skośne – oś frezarki znajduje się pod kątem większym niż 0 stopni, ale mniejszym niż 90 stopni.

Z kolei pod względem kinematycznym frezowanie CNC można również podzielić na:

 • PrzeciwbieżneW przypadku frezowania przeciwbieżnego, kierunek ruchu posuwowego narzędzia jest przeciwny do kierunku jego ruchu obrotowego.
 • WspółbieżnePodczas frezowanie współbieżnego kierunek ruchu posuwowego narzędzia skrawającego jest zgodny z kierunkiem jego obrotów.

Ze względu na wielkość produkcji wyróżnia się:

 • Produkcję jednostkową CNC – wyprodukowane w ten sposób elementy zachowują swoje indywidualne, niepowtarzalne cechy. Dotyczy ona głównie produkcji prototypów lub nietypowych elementów.
 • Produkcję seryjną CNC – pozwala na wyprodukowanie w krótkim czasie dużej ilości przedmiotów o identycznych cechach. Ponadto oferują one również bardzo krótki czas, jaki potrzebny jest do ponownego przezbrojenia maszyny, co skraca czas produkcji.
 • Produkcję masową CNC – dotyczy m.in. przemysłu motoryzacyjnego oraz innych zakładów produkcyjnych, gdzie w bardzo krótkim czasie, produkuje się tysiące, a nawet i miliony jednakowych elementów. Pozwala to nie tylko na wdrożenie produkcji masowej, ale i na obniżenie kosztów produkcji danego elementu do minimum.

Nic więc dziwnego, że obróbka metali CNC, w tym frezowanie CNC cieszy się tak olbrzymią popularnością. Na szeroką skalę wykorzystuje się je bowiem w wielu parkach maszynowych. Automatyzacja zakładów produkcyjnych pozwala bowiem wyprodukować więcej elementów w krótszym czasie – w dodatku idealnie powielonych. Nie należy jednak zapominać o tym, jak dużą rolę odgrywa w procesie frezowania czynnik ludzki. Mimo iż rola człowieka została ograniczona do minimum – frezowanie metalu metodą CNC wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanego personelu, który zna się m.in. na programowaniu obrabiarek, doborze odpowiednich narzędzi jak i parametrów w zależności od rodzaju obrabianego materiału oraz wprowadzanych do nich algorytmach. Dlatego też w naszym zakładzie stawiamy na własnych technologów, programistów oraz pracowników, którzy odbyli liczne szkolenia w zakresie obróbki skrawaniem, ślusarstwa itp.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Gawrońcy Sp. z o.o., która od ponad 20 lat specjalizuje się w profesjonalnej obróbce metali. Oferujemy klientom dostęp do nowocześnie wyposażonego parku maszynowego, na którego terenie znajdują się m.in. urządzenia umożliwiające frezowanie CNC, toczenie CNC, cięcie na piłach NC, wiercenie CNC, obróbkę konwencjonalną, gwintowanie oraz inne. Gwarantujemy wysoką jakość usług, szybką realizację zamówienia oraz atrakcyjne ceny. Zapraszamy do kontaktu!

 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

 

Frezowanie CNC - na czym pracujemy?

Frezowanie CNC
Frezowanie CNC
Frezowanie CNC
Frezowanie CNC
Frezowanie CNC